Umeå Gymnastikföreningen startar upp Rytmisk gymnastik från och med hösten 2025. Vi söker i dagsläget fler ledare till detta för att få sektionen att växa ytligare, är du vårdnadshavare till ett barn som vill börja träna med oss kan du få förtur till våra grupper om du ställer upp som ledare. Skicka in ditt intresse via länken nedan https://entry.sportadmin.se/groupsOverview?uid=N5EoD3
Kort om Rytmisk gymnastik
Om du gillar att röra dig till musik är Rytmisk Gymnastik (RG) en sport för dig. I RG tränar du till musik med de olika handredskapen boll, rep, band, tunnband samt käglor. Det går att tävla både individuellt, duo/trio eller i en trupp bestående av fem gymnaster. Under alla program ska handredskapet vara i ständig rörelse samt i harmoni med det gymnastiska och musikaliska utförandet. Rytmisk gymnastik är en gren som genom sina oändliga variationsmöjligheter fascinerar såväl utövare som publik och har utsetts till världens vackraste idrott.
Hos Umeå Gymnastikförening erbjuds RG från det år man fyller 7 år.
Då vi är en ideell förening så ingår det att föräldrar till gymnaster som tävlar ska hjälpa till vid arrangemang och/eller tävlingar. Ibland kan försäljning tillkomma men på dessa finns det inga krav på hur mycket gymnasterna ska sälja men att alla ska försöka sitt bästa för att bidra.
Höstterminen börjar vecka 36 och vårterminen börjar vecka 2 om inget annat anges.